AnaSayfa » Nedir

Yön Bulma Yöntemleri ve Araçları Nelerdir

Gece Yön Bulma Yöntemleri

Şimdi birçoğunuzun "Hadi canım, hangi çağda yaşıyoruz hepimizin cep telefonunda navigasyon uygulaması, pusula uygulaması bile var. Ne tekniğiymiş bu, ne gerek abi böyle şeylere?" dediğinizi duyar gibi oldum. Ama insan her zaman en kötü senaryoya hazırlıklı olmalıdır. Issız bir yerde aracınız bozuldu. Cep telefonu çekmiyor, navigasyon cihazı da bulunduğunuz yerle ilgili konum bilgisi veremiyor.  Buyurun bakalım şimdi ne oldu o çok güvendiğiniz teknolojiye? Gelin isterseniz en kötüsüne hazırlıklı olmak amacıyla yön bulma tekniklerini öğrenelim.

Öncelikle bugün kullandığımız doğu, batı, kuzey, güney adı verilen ana yönlerin; kuzey batı, kuzey doğu, güney batı ve güney doğu denilen ara yönlerin nasıl ortaya çıktığından bahsedelim. Ekinoks da denilen 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde güneşin doğduğu tarafa sağ kolumuzu uzatırsak o taraf doğu, sol kolumuzu uzattığımız taraf ise batıdır. Önümüz kuzey ve arkamız da güney yönünü gösterir. İşte bugün kullandığımız yönlerimiz basitçe bu şekilde belirlenmiştir. Yön bulmada teknolojik aletlerin yanı sıra icadı çok eskilere dayanan birtakım araç ve yöntemleri kullanmak da mümkündür. Bu araç ve yöntemleri madde madde inceleyelim:

1. Pusula Yöntemi: Eski insanların en büyük icatlarından biriydi pusula. Zaman içerisinde gelişti ve değişik şekillere büründü. Şimdi cep telefonlarımızda bile var. Pusulada iki ucu farklı renkte ve aynı doğrultuda olan bir ibre vardır. Bu ibrenin bir ucu kuzeyi bir ucu daima güneyi gösterir. Pusula üzerindi yönler İngilizce ve kısaltmaları şeklindedir. Kuzey "N", Güney "S", Doğu "E" ve Batı "W" harfleriyle gösterilir. Ancak pusula kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta; pusulanın yakınlarında mıknatıs gibi manyetik alan oluşturan materyaller olmamasına dikkat etmektir. Böyle bir durumda mıknatıs tam kuzeyi veya güneyi göstermez.

2. Çubuk Yöntemi: Önce bir metre kadar uzunlukta düz bir çubuk bularak bunu toprağa dikeriz. Bu işlemi güneşin en tepede olduğu yani öğlen vaktinde yapmalıyız. Gölgenin en kısa olduğu an Kuzey'i gösterir. Tam tersi ise Güney'i. Yüzümüzü kuzeye çevirdiğimizde sağımızda kalan yön Doğu, solumuzda kalan yön ise Batı olacaktır. ama bu işlemi yapmak için öğle vaktini bekleyecek kadar sabrınız veya zamanınız yoksa, çubuğu ilk diktiğimiz andaki gölgesinin yerini işaretleriz. Dünyanın dönüşüne bağlı olarak gölgenin yeri değişeceğinden mesela yarım saat - bir saat kadar bekledikten sonra oluşacak ikinci bir gölge noktası belirleriz. Daha sonra ilk noktaya sol, ikinci noktaya sağ ayağımızı basarız. Bu duruşumuzla yüzümüz Kuzey'i, Sol ayağımızdan sağ ayağımızın olduğu yere doğru çizeceğimiz doğru ise Doğu'yu gösterir.

3. Camilere Bakarak Yön Bulma Yöntemi: Camilerin giriş kapıları daima Kuzey'i, minarelerin şerefelerine açılan kapılar ise daima Güney'i gösterir.Ayrıca kilise çanları da daima kilisenin batısındadır.

4. Karınca Yuvalarına Bakarak Yön Bulma Yöntemi: Karınca yuvalarının ağızları daima Güney' gösterir.

5. Mezar Taşlarına Bakarak Yön Bulma Yöntemi: Müslüman mezarlarında mezar taşının olduğu taraf daima Güney'i gösterir.

6. Taş ve Ağaçlardaki Yosunlara Bakarak Yön Bulma Yöntemi: Taş ve ağaçların üzerinde bulunan yosunlar daima taşın veya ağacın kuzeye bakan yönünde oluşur.

7. Kutup Yıldızına Bakarak Yön Bulma Yöntemi: Kutup yıldızınızı gördüğümüzde yüzümüz kuzeyi, arkamız ise güneyi gösterir.

Gündüz Yön Bulma Yöntemleri
Nedir, Yön Bulma Yöntemleri ve Araçları Nelerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kozaklı

Güzel Sözler - Resimli Sözler

haber