AnaSayfa » Nedir

Termal Nedir?

Kısaca Termal Nedir?

Dünyanın Kaynağından Yaşamın Merkezine Yolculuk

Sözlükte; “sıcak kaplıca suyu” ve “sıcak kaplıca suyundan yararlandıran kuruluş” anlamlarına karşılık gelentermal nedir? Sorusuna halk arasında şifa kaynağıdır karşılığı verilir.

Bu şifalı sular yerin altından sıcaklığı 20°C ve üzerinde çıkarlar. Çeşitli gazları, mineralleri, tuzları ve radyoaktif maddeleri içeren yeraltı kaynaklarına termal denir. Bunun haricinde maden sularının yeryüzüne çıktığı kaynağakaynarca, çevresinde kurulan tesislere de kaplıca ya daılıca denir. Banyo ve içme kürleri aracılığıyla kullanılır ve birçok hastalığa iyi gelir. Termal suların özellikleri saymakla bitmeyecek kadar çeşitli hastalıkların tedavisi için binlerce yıldır kullanılan yöntemlerden biridir.

Termal Suların Özellikleri – Mineral ve Kükürtün Mucizevi Etkisi

Termal sular genellikle 56,3 derecede ve akışkan bir halde bulunurlar. İçerisinde yoğun halde kükürt ve 32 farklı mineral vardır. Termal suların özellikleri araştırmacılar tarafından incelendiğinde eşit oranda bulunan bu minerallerin iyileştirici etkisi kanıtlanmıştır. Normalden faklı olarak daha acımsı olan ve keskin bir kükürt kokusu barındıran termallerin kalitesi bulunduğu bölgeye göre değişkenlik gösterebilir.

Tesislerde genellikle havuzlarda;

İçmeler (Maden Suları)

Herhangi bir yeraltı suyunun maden suyu yani diğer adıyla içmelerden biri olarak adlandırılması için ilk önce,

1 litresinde; En az 1 gm. Mineral veya eşit miktarda

Nasıl Kullanılır? – Termal Suyun Faydaları

Yüzyıllardır yarattığı mucizelerle bilinen termaller genç oluşumlu bir yapıya sahip olan Türkiye’nin önemli zenginlikleri arasındadır. Günümüzde 15 milyona yakın kişinin kaplıcalardan yararlandığı biliniyor. Olumlu etkileri kanıtlanan bu yaşam pınarlarının nasıl kullanıldığı ise tesislerin uyguladıkları politikalara bağlıdır. Birden çok kullanım alanı ile kişilere farklı seçenekler sunulmaktadır.

Genel olarak havuzlarda kullanılan sular fizik tedavi ve rehabilitasyonla birleştirilir. Ayrıca;

Diyet gibi yan tedavilerle birleştirilerek uygulanır.

Termal Tedavi Ne Kadar Sürer?

Kaç gün kalınmasının daha uygun olacağını bilmekte önemlidir. Termal tedavi süresinin en ideal uygulanması 21 gün olmasına rağmen halk arasında 15 gün olarak denenmektedir. Araştırmalar soncunda da içme tedavisinden de 3 olarak faydalanıldığı bilinmektedir.

Hangi Hastalıkların Tedavisinde Etkilidir?

Termal sular bazı hastalıkları iyileştirmeye yardımcı olurken bazılarında direkt tedavi yöntemi olarak kullanılır. Önceleri halk arasında bilinen etkileri uzmanlarca kanıtlanan yöntemlerden sonra tıbbi olarak da kullanılmaya başlanmıştır.

İyi geldiği hastalıklar;

Tedavi yöntemi olarak kullanıldığı hastalıklar;

Termal Tedaviler Hangi Mevsimde Daha Etkilidir?

Genel bakışla termal tedavilerin mevsimi yoktur. Yılın her mevsimi açık termal otellerden dilediğiniz zaman dilediğiniz kadar faydalanabilirsiniz. Ancak halk arasında SONBAHAR ve İLKBAHAR mevsimlerinin daha uygun olduğu düşünülüyor. Bu mevsimlerde şifalı suların daha faydalı olduğu görüşü var.

Termal Hakkında Bilgi
Nedir, Termal Nedir?

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kozaklı

Güzel Sözler - Resimli Sözler

haber