kozaklı
Mutluluk » Mutluluk hormonu nedir?

Mutluluk hormonu nedir?

Mutluluk Hormonu Hakkında Bilgiler

Mutluluk hormonu da olarak adlandırılan endorfin vücudun acı, ağrı gibi durumlarla baş edebilmesi için salgılanan bir hormondur. Salgılandığında acı iletimini yavaşlatır ya da tamamen durdurabilir. 

Endorfin hormonu beyinden salgılanır. En çok salgılandığı durumlar aşırı acıya sebep olacak yaralanmalar, aşırı stres ya da heyecan yaşanan anlardır. Kimyasal yapısı morfin ile benzerdir. Ancak endorfin sadece beyinde üretilir ve kimyasal olarak sentezlenerek vücuda enjekte edilen morfinden daha güçlüdür.

Mutluluk verici etkisi endorfinin ikincil etkisidir. Beyinde çok miktarda endorfin salgılandığında kişide mutluluk ve rahatlama hissini de beraberinde getirir. Genel olarak endorfinin yetersiz salgılanması mutsuzluk ve depresyon eğilimini artırır. 

Endorfinin salgılanmasının beynin haz merkezleriyle de ilgisi olduğu, seks sırasında ya da bazı lezzetli yiyecekleri yedikten sonra vücutta endorfinin yükselmesinin bundan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Vücutta endorfin seviyesini artırmanın bazı yolları vardır. Bunlardan bazılar şöyle sıralanabilir:

  • Aşık olmak vücuttaki endorfin üretimini artırır. Aşık olduğunuz dönemlerde kendinizi aşırı mutlu hissetmenizin nedenlerinden biri de fazladan endorfin salgılanmasıdır.
  • Baharatlı yiyecekler ve çikolata endorfin salgılanmasını artırır. Bilimadamları yemek kültürünün gelişmesinde endorfin hormonu salgılanmasının önemli bir rolü olduğunu düşünmesinin nedeni de budur.
  • Extrem sporlar… Paraşütle atlamak, kayak gibi sporlar yapmak vücutta endorfin salgılanmasını artırır. Bu sporlara duyulan bağlılığın da endorfin arzusundan kaynaklandığı savunuluyor.
  • Seks yapmak ve orgazm endorfin salgılanmasını artırmanın başka bir yoludur. Seks sonrası hissedilen nedensiz mutluluğun endorfinle ilgili olduğu artık biliniyor.

Endorfin hormonunun vücuttaki işlevleri nelerdir?

Kozakli.net